اخبار قهوه

دم کرده ای بسیار طعم دار و معطر تیره رنگ

espresso

دم کرده ای بسیار طعم دار و معطر تیره رنگ

دانه های قهوه ریز آسیاب شده به معنای افزایش میزان تماس سطح با آب و در نتیجه دم کرده ای بسیار طعم دار و معطر تیره رنگ است. اسپرسو ، (به ایتالیایی: “سریع و فوری”) نوشیدنی قوی قهوه ای که با فشار دادن آب جوش تحت فشار از طریق قهوه ریز آسیاب شده تولید می شود.تفاوت های جزئی در مورد نوشیدن و لذت بردن از این نوشیدنی باعث قهرمانی در مسابقات بین المللی باریستا و بحث های دقیق درباره نوشیدنی توسط علاقه مندان به سراسر جهان شده است. اسپرسو به ویژه با ایتالیا مرتبط است ، جایی که در بافت زندگی روزمره بافته می شود.

دم کرده ای بسیار طعم دار و معطر تیره رنگ

فرهنگ تصفیه مدت هاست که این نوشیدنی تاریک ، غنی و عجیب و غریب را احاطه کرده است. هاله ای که بدون شک با آغاز قهوه خانه های خاورمیانه در قرن 15 و 16 گره خورده است. در آن زمان چنین مراكزی متفكران و نویسندگان برجسته آن روز را به خود جلب می كردند. اما حقیقت شگفت آور این است که اسپرسو نوآوری اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن 20 است. در واقع ، اسپرسو بدون شک اولین نمونه “فست فود” است که نام اصلی آن به معنی سرعت است.

دم کرده ای بسیار طعم دار و معطر تیره رنگ

نوشیدن قهوه در قرن نوزدهم در اروپا بسیار محبوب بود ، اما فرآیند دم کردن آن در آب جوش ، کاری دشوار و زمان بر بود ، مخصوصاً برای کارگران در زمان استراحتشان (استراحت قهوه). برای تسریع در تولید آن ، آنجلو موریوندو مخترع ایتالیایی در سال 1884 یک دستگاه بخار جدید برای تولید سریع و اقتصادی نوشیدنی قهوه اختراع کرد . “به طور خلاصه ، او نمونه اولیه دستگاه اسپرسو را اختراع کرد ، البته نمونه ای که فقط به صورت عمده این نوشیدنی را تولید می کرد.

برای هدایت این فرآیند به سمت وعده های غذایی سریع ، مخترع و تاجر ایتالیایی لوئیجی بزرا اولین دستگاه شناخته شده ای را ایجاد کرد که با فشار ، بخار و آب داغ و عبورازقهوه آسیاب شده به یک فنجان جداگانه یک نوشیدنی گرم رسید. تا هر مشتری تازه ترین دم کرده ممکن را در سریعترین زمان داشته باشد. با این روش ، زمان دم کشیدن را از چند دقیقه به 30 ثانیه کاهش داد.

دم کرده ای بسیار طعم دار و معطر تیره رنگ

اختراع ثبت شده بزرا در سال بعد توسط پاوونی خریداری شد ، وی با طراحی شیر فشار آزاد و میله بخار برای تولید نوشیدنی های کف کننده با ضربه زدن به بخار در سیستم ، در دستگاه های دم آوری اصلاحاتی ایجاد کرد. بزرا و پاوونی با همکاری یکدیگر ، قهوه ساز جدید خود را به نام  ایده آل(به دلیل اینکه آنها در دما و فشار “ایده آل” برای تولید قهوه تسلط داشتند) و محصول جدید و سریع خود ، کافه اسپرسو ، را در نمایشگاه جهانی 1906 در میلان معرفی کردند. تا اواسط قرن سیستم های اسپرسو در حال استفاده بودند که شبیه بسیاری از دستگاه هایی هستند که امروزه نیز استفاده می شوند.

فاکتورهای ظریفی در تولید هر قطره اسپرسو در حال کار است: فشار سنج ، دمای آب ، مقدار و ظرافت قهوه آسیاب شده ، مدت زمان (در ثانیه) استخراج و حجم مایع تولید شده. حتی تغییرات جزئی در اندازه ذرات قهوه در آسیاب می تواند تفاوت زیادی در کیفیت اسپرسو ایجاد کند.

کیفیت دستگاه اسپرسو نیز کلیدی است. هدف این است که فشار و دما از عکس به عکس کاملاً ثابت باشد. حفظ یکنواختی آن آسان نیست و قیمت بالای دستگاه های اسپرسو با رتبه بالا معمولاً به دلیل توانایی آنها در ارائه قوام مورد نظر است.

دم کرده ای بسیار طعم دار و معطر تیره رنگ

روی یک فنجان خوب دم کشیده اسپرسو، کف مشهور طلایی تا قهوه ای مایل به قرمز که به عنوان کرما شناخته می شود به وجود می آید و  به مدت یک یا دو دقیقه روی سطح متوقف می شود تا اینکه بلافاصله پخش شود. از آنجایی که مثل یک پتو تمام سطح آن را می پوشاند و اون کف خوش رنگ باعث  به دام انداختن عطر قهوه دم کشیده می شود.

اگرچه کرما به طور سنتی یکی از ویژگی های مهم یک شات اسپرسو کاملاً آماده محسوب می شود ، بسیاری از قهوه سروکن های برجسته قبل از سرو کردن ، کرم را از روی شات حذف کرده و آزمایش کرده اند که در نتیجه به یک شات شیرین ترتبدیل شده است.

اما در هر حال باید دانست که ، قبل از اینکه رایحه های بسیار فرار آن از بین بروند ، باید یک فنجان اسپرسو را نوشید.

در مقالات بعدی به مباحث دیگری از قهوه و چای خواهیم پرداخت. حتما کافیلو را در اینستاگرام و آپارات دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *