اخبار

مصرف چای و قهوه بدون کافئین چگونه است؟

How is Tea and Coffee Decaffeinated?

مصرف چای و قهوه بدون کافئین چگونه است؟

مصرف چای و قهوه بدون کافئین چگونه است؟ منصفانه است که بگوییم کافئین تحسین کارمندان ادارات صبح زود و پیشخدمت های آخر شب را در همه جا دارد. بدون آن، برخی ممکن است روز به روز برای عملکرد خود دچار مشکل شوند. با این حال همه احساس اثرات کافئین را دوست ندارند. دیگران حتی ممکن است بخواهند به دلیل شرایط پزشکی از آن دوری کنند. چای و قهوه بدون کافئین را وارد کنید – نوشیدنی هایی که همانطور که از نامشان پیداست، دچار کافئین زدایی شده اند.

کافئین زدایی فرآیند حذف کافئین از محصولاتی مانند نوشابه، شکلات و البته چای و قهوه است. قبل از اینکه این اتفاق بیفتد، هر نوشیدنی حاوی یکی از این مواد دارای کافئین است. در واقع، برخلاف تصور رایج، حتی محصولات DECAF نیز حاوی مقدار کمی از این محرک هستند. به عبارت دیگر، هیچ محصول پر از کافئین نمی تواند 100٪ بدون کافئین باشد.

بسته به کارایی فرآیند کافئین زدایی، محصولات می توانند حدود 94 تا 98 درصد کافئین را حذف کنند. در واقع، بهترین گزینه ها بیش از 5-10 میلی گرم باقی نمی ماند. این، در کل طرح چیزها، بسیار کم است!

مصرف چای و قهوه بدون کافئین چگونه است؟

فرآیند مورد استفاده برای کافئین زدایی
چند دهه پس از کشف کافئین، لودویگ روزلیوس، آلمانی دیگر، راهی برای حذف آن از محصولات پیدا کرد. روزلیوس با استفاده از بنزن، یک هیدروکربن بالقوه سمی، توانست مولکول‌های کافئین را از دانه‌های قهوه سبز از قبل مرطوب شده استخراج کند. خبر خوب این است که، از سال 1905، این صنعت روش‌های ایمن‌تر دیگری را برای کافئین‌زدایی آزمایش کرده است. اگرچه همه آنها کامل نیستند، اما مطمئناً بهتر از استفاده از هیدروکربن های خطرناک هستند! در زیر چهار روش اصلی در نظر گرفته شده بهترین هستند:

فرآیند متیلن کلرید
این، متأسفانه، یکی از رایج ترین روش های کافئین زدایی است. از ماده شیمیایی متیلن کلرید به عنوان حلال برای استخراج کافئین از مواد خام از جمله چای و قهوه استفاده می کند.اگرچه این روش کارآمد است، اما امروزه ناامن تلقی می شود. در واقع، در حالی که می تواند 96-97٪ کافئین را حذف کند، هشدارهای بهداشتی شدیدی نیز دارد.

فرآیند اتیل استات
این یک ماده شیمیایی است که به طور طبیعی در بسیاری از میوه ها یافت می شود که مشابه متیلن کلراید می تواند به عنوان حلال استفاده شود. با این حال، علیرغم نام به اصطلاح “ارگانیک” آن، اتیل استات (باز هم بسیار شبیه متیلن کلراید) می تواند باعث عوارض سلامتی شود.

فرآیند دی اکسید کربن
در اینجا، ما در حال حرکت به سمت قلمرو بسیار بسیار امن تر هستیم. در واقع، طبق تحقیقات، فرآیند CO2 ایمن ترین و کارآمدترین روش کافئین زدایی است. با استفاده از دی اکسید کربن مایع تحت فشار برای استخراج مولکول های کوچک کافئین کار می کند.

فرآیند آب
این فرآیندی است که برای اولین بار در کشور سوییس اختراع شد! کاری که انجام می دهد استفاده از آب داغ برای استخراج مولکول های طعم و کافئین است. سپس این مولکول ها از فیلتر کربن عبور می کنند و در نتیجه مولکول های طعم بزرگتر باقی می مانند. در نهایت، آب به قهوه بازگردانده می‌شود و به این ترتیب دانه‌ها قادر می‌شوند تا طعم خود را دوباره جذب کنند. این در نهایت باعث حذف 94-96٪ از محتوای کافئین می شود.

مصرف چای و قهوه بدون کافئین چگونه است؟

آیا چای یا قهوه بدون کافئین وجود دارد؟
آیا چیزی به نام چای یا قهوه کاملاً بدون کافئین وجود دارد؟ بله و خیر. همانطور که قبلا ذکر شد، هیچ روشی برای کافئین‌زدایی وجود ندارد که بتواند 100% کل محتوای کافئین را حذف کند. به همین ترتیب، هیچ نوع «نوشیدنی واقعی» قهوه یا چای فاقد کافئین وجود ندارد.

پس «بله» از کجا وارد معادله می شود؟ البته با چای گیاهی و تیسان های میوه! علیرغم اینکه این نوشیدنی ها از نظر فنی “چای” نیستند، هنوز چیزهای زیادی برای ارائه دارند. از بابونه تا نعناع؛ رویبوس تا علف لیمو، هلو یا چای سیب ترکی، احتمالات تقریباً بی پایان است. شاید بهتر از همه این باشد که هیچ کدام از اینها کافئین ندارند.

آیا این بدان معناست که تمام تیسان های گیاهی و میوه ای فاقد کافئین هستند؟ نه کاملا. در واقع، یک استثنای قابل توجه برای این قاعده وجود دارد: یربا ماته. این چای (تلفظ “یر-به-ماه تای”) محصول یک گیاه است که عمدتاً در جنگل های بارانی آمریکای جنوبی می روید. این تا حدی به دلیل برگ های دم کرده آن است که حاوی حدود 85 میلی گرم کافئین در هر فنجان است.

مصرف روزانه کافئین توصیه شده
کافئین زیاد چقدر است؟ این بسیار به فرد و شرایط او بستگی دارد. شواهد نشان می دهد که مصرف روزانه 400 میلی گرم کافئین برای اکثر بزرگسالان سالم بی خطر است. این حدود چهار فنجان قهوه دم کرده فیلتر شده یا ده فنجان چای سیاه است.

مصرف چای و قهوه بدون کافئین چگونه است؟

توجه به کلمات “سالم” و “بزرگسال” در این توصیه مصرف روزانه کافئین بسیار مهم است زیرا پیامدهای گسترده ای دارد. برای مثال، کسانی که به کافئین حساس هستند، اگرچه دقیقاً «ناسالم» نیستند، ممکن است بخواهند مصرف خود را محدود کنند. همین امر در مورد کودکان و نوجوانان نیز صدق می کند. علاوه بر این، زنان باردار و مادران شیرده باید مصرف کافئین خود را کاهش دهند.

چای یا قهوه کافئین بیشتری دارد؟
باور کنید یا نه – این بستگی به دیدگاه شما دارد! مقدار کافئین قهوه – مخصوصاً به شکل خشک – کمتر از مقدار کافئین موجود در وزن مساوی برگ چای است. با این حال، در نتیجه دریافت بیشتر فنجان چای از یک مقدار واحد چای سیاه نسبت به مقدار مساوی از دانه های آسیاب شده قهوه – هنگام دم کردن. مقدار هر فنجان چای کمتر از یک فنجان قهوه مساوی است.

بر این اساس، میانگین یک فنجان چای سیاه تقریباً 40 میلی گرم است، در حالی که یک فنجان قهوه فوری به طور متوسط ​​احتمالاً بیش از 105 میلی گرم دارد! بنابراین، فریب گزارش‌های هیجان‌انگیز بسیاری از رسانه‌ها را نخورید – آنها همه واقعیت را به شما نمی‌گویند.

در مقالات بعدی به مباحث دیگری از قهوه و چای خواهیم پرداخت. حتما کافیلو را در اینستاگرام و آپارات دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *