اخبار

مدت زمان ماندگاری کافئین در بدن ما چقدر است؟

مدت زمان ماندگاری کافئین در بدن ما چقدر است؟

مدت زمان ماندگاری کافئین در بدن ما چقدر است؟ مانند غذایی که می خوریم، کافئین موجود در چای و قهوه نیز باید در سیستم ما متابولیزه شود. این ترکیب شیمیایی باعث می شود که از بافت اپیتلیال عبور کند، به این معنی که در کمترین زمان به جریان خون می رسد. پس از این، جذب حدود 45 دقیقه طول می کشد و اثرات آن بین 4 تا 6 ساعت باقی می ماند. با این حال، در اینجا نمونه دیگری از متغیرها را داریم. این به این واقعیت اشاره دارد که همه کافئین را با سرعت یکسان متابولیزه نمی کنند. سن، شرایط پزشکی و تداخلات دارویی همگی می‌توانند بر مدت زمانی که طول می‌کشد تا اثرات کافئین را احساس کنیم، تأثیرگذار باشند.

مدت زمان ماندگاری کافئین در بدن ما چقدر است؟

فواید کافئین
آیا کافئین برای شما مضر است؟ برعکس، شواهد اولیه نشان داده است که مصرف آن ممکن است فوایدی برای سلامتی داشته باشد! این شاید بسیار جالب باشد زیرا، تنها چند سال پیش، سازمان بهداشت جهانی (WHO) آن را سرطان‌زا می‌دانست. اما اکنون WHO پیشنهاد می کند که کاملا برعکس است. در واقع، تحقیقات نشان می دهد که کافئین ممکن است خطر ابتلا به سرطان کبد را تا 40 درصد کاهش دهد.

اما این همه چیز نیست. یک مطالعه در دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور، ایالات متحده، نشان داد که یک قرص کافئین 200 میلی گرمی به تقویت حافظه کمک می کند. حتی این احتمال وجود دارد که روزی کافئین بتواند به افرادی که مبتلا به زوال عقل و بیماری آلزایمر هستند کمک کند.

علاوه بر این، این پتانسیل وجود دارد که کافئین می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد. این بر اساس چندین مطالعه عظیم بر روی بیش از 30000 شرکت کننده است. اگر به طور کامل ثابت شود، زندگی بسیاری از افراد می تواند تا حدودی به لطف کافئین موجود در چای و قهوه تغییر کند.

مدت زمان ماندگاری کافئین در بدن ما چقدر است؟

کاهش وزن کافئین
البته هیچ راه حلی برای حفظ وزن سالم وجود ندارد. با این حال، کافئین موجود در قهوه و چای ممکن است کمک کند. این بر اساس تحقیقات خارج از آلمان است که نشان می دهد ۲ تا ۴ فنجان قهوه در روز می تواند به کاهش وزن کمک کند. مطالعه دیگری اشاره کرد که کافئین سلول های چربی قهوه ای را تحریک می کند و در نتیجه باعث می شود کالری بیشتری بسوزانند. این باعث افزایش متابولیسم کلی می شود.

کافئین می تواند دوره های ورزش را نیز پشتیبانی کند. در واقع، شواهد منتشر شده در مجله فیزیولوژی کاربردی بسیار امیدوارکننده به نظر می رسد. دانشمندان به ورزشکاران شرکت کننده دستور دادند که خود را به دو گروه تقسیم کنند. گروه اول پس از ورزش شدید هم کافئین و هم کربوهیدرات مصرف کردند، در حالی که گروه دوم فقط کربوهیدرات مصرف کردند.

نتایج نشان داد که گروه اول 66 درصد گلیکوژن بیشتری در عضلات خود نسبت به گروه دوم پس از تمرین داشتند. اما دقیقاً چرا این تا این حد قابل توجه است؟ گلیکوژن سوختی است که توسط عضلات برای عملکرد استفاده می شود. به این ترتیب، افزایش سطح گلیکوژن پس از یک تمرین سخت به ورزشکاران کمک می‌کند تا سریع‌تر ریکاوری کنند و دفعه بعد عملکرد بهتری داشته باشند.

مدت زمان ماندگاری کافئین در بدن ما چقدر است؟

کافئین برای سلامت مو
ما اغلب با افزایش سن مشکلات زیادی را تجربه می کنیم. متأسفانه، این یک واقعیت زندگی است. اما اگر بتوانیم سرعت آن را کم کنیم چه می شود؟ برای سلامت مو کافئین را وارد زندگیتان کنید! شامپو کافئین در سال های اخیر به یک محصول محبوب تبدیل شده است. به نظر می‌رسد که دلیل خوبی دارد، زیرا مطالعات نشان می‌دهد که می‌تواند به رشد مجدد موی مردان و زنان کمک کند.

مسلماً قابل توجه ترین تحقیق منتشر شده در مجله بین المللی پوست است. کارشناسان از پوست سر 14 مرد در مراحل اولیه ریزش مو بیوپسی گرفتند. سپس این فولیکول های مو در معرض محلول های حاوی سطوح مختلف کافئین قرار گرفتند. در همان زمان، برخی از فولیکول‌ها دی هیدروتستوسترون (DHT) را به آنها معرفی کردند، هورمونی که مسئول ریزش مو است. پس از هشت روز، تمام فولیکول های مو، از جمله آنهایی که در معرض DHT قرار داشتند، رشد کردند.

کافئین و سلامت چشم
چند راه وجود دارد که کافئین موجود در قهوه ممکن است به سلامت چشم کمک کند. اول از همه، می تواند خطر اسپاسم غیرارادی چشم را کاهش دهد – که به عنوان بلفارواسپاسم با شروع دیررس اولیه نیز شناخته می شود. این طبق شواهد ارائه شده توسط BMJ Specialty Journals است که نشان می دهد روزانه دو فنجان تنها چیزی است که نیاز دارید!

How Long Does Caffeine Last in Your System?

علاوه بر این، و شاید مهمتر از آن، کافئین ممکن است در پیشگیری از تشکیل آب مروارید مفید باشد. اگرچه از طریق جراحی قابل درمان است، اما مطالعه جدیدی که توسط دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند انجام شده است ممکن است این غیرضروری را ثابت کند. (با این حال، لطفاً توجه داشته باشید که شرکت چای و قهوه کافیلو آن را به خودی خود تأیید نمی کنند!).

دانشمندان از دو گروه موش استفاده کردند که با رژیم غذایی سرشار از گالاکتوز تغذیه شده بودند. این یک نوع قند مونوساکارید است که می تواند منجر به ایجاد آب مروارید در چشم شود. به دنبال این، یک گروه از موش ها قطره چشمی حاوی کافئین دریافت کردند، در حالی که گروه دیگر دارونما دریافت کردند. در نهایت، حیواناتی که کافئین دریافت کردند، به طور قابل توجهی تشکیل آب مروارید را در مقایسه با گروه دارونما کاهش دادند.

کافئین برای فشار خون؟

در واقع، اکثر پزشکان توصیه می کنند قبل از بررسی فشار خون، از مصرف مقادیر زیاد نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید. این بر اساس این تصور است که کافئین فشار خون را افزایش می دهد. آیا این تمام حقیقت است؟ گروهی از دانشمندان در سوئیس و آمریکا فکر نمی کنند! آنها از 15 داوطلب که هیچ یک از آنها فشار خون بالا نداشتند خواستند یک اسپرسو سه گانه بنوشند. قبل و بعد از این اتفاق، محققان فشار خون، ضربان قلب و سیستم عصبی سمپاتیک هر یک از شرکت‌کنندگان را زیر نظر گرفتند. به نظر می رسد که یک اسپرسو سه گانه باعث تکان شدید می شود، اما لزوماً بر خوانش فشار خون تأثیر نمی گذارد.

با این حال، توجه به این نکته ضروری است که این فقط یک مطالعه در برابر انبوه شواهد برعکس است. به همین دلیل، ما قویاً از شما می‌خواهیم قبل از مصرف کافئین در هنگام فشار خون بالا، با پزشک مشورت کنید.

How Long Does Caffeine Last in Your System?

در مقالات بعدی به مباحث دیگری از قهوه و چای خواهیم پرداخت. حتما کافیلو را در اینستاگرام و آپارات دنبال کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *